گیاهان دارویی باخ

گیاهان دارویی باخ                     

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟  دکتر ادوارد باخ  Bach flower remedies

داروهای باخ چیستند؟ 

دکتر باخ ثابت کرد، دست کم به حد رضایت خودش، که شبنم گرم روی برگ و گل گیاهان دارویی خواص شفابخش گیاهی را که او از روی آن گردآوری می‌شود با خود دارد. چون گردآوری شبنم سحرگاهی از روی برگ و گل گیاهان برای تهیه و عرضه داروها کاری فوق‌العاده دشوار از نظر علمی و خیلی گران هزینه از نظر اقتصادی بود او به فکر افتاد که گل‌ها و برگ‌های گیاهان دارای خواص شفابخش را در شیشه محتوای آب خالص چشمه گذارد و به مدت چند ساعت در نور خورشید قرار دهد. او کشف کرد که این کار طریقی بسیار مؤثر برای بارور کردن آب شیشه با خواص شفابخش گیاه بود. او اندکی نوشابه بِزَندی در آب هر شیشه می‌ریخت که به حفظ خواص شفابخش گیاه در آب کمک کند. پس از آن، او چند قطره از آن مایع را درون شیشه کوچکی که یک اونس (۲۸ گرم) آب خالص چشمه داشت می‌ریخت و به بیمار می‌داد و به او راهنمایی می‌کرد که چهار قطره از آن را چهار بار در روز با اندکی آب بنوشد. اگر تهیه دارو به چند بخش گیاه چون غنچه و گل و برگ و شاخه‌های نازک و ریشه و پوست گیاه نیاز داشت این اجزاء همگی نیم ساعت در آب چشمه جوشانده می‌شد و سپس مایع دارویی به طریق پیشین آماده می‌گردید.

تجربه سی‌ساله او در استفاده از داروهای باخ گواهند که این داروها به ویژه در درمان اختلال‌های عصبی و روانی و عاطفی دست کم به اندازه دیگر داروهای شیمیایی مصنوعی معمول در نظام پزشکی حاکم مؤثر و مفیدند افزون بر این، داروهای باخ دو برتری برجسته بر داروهای مصنوعی معمولی دارند: هزینه بسیار اندک و تولید نکردن آسیب‌ها و زیان‌های جانبی.

دکتر باخ داروهای خود را بیش‌تر در درمان افسردگی روانی، اختلالات عصبی ـ روانی، تنش و نگرانی، و روان رنجوری بسیار شایعی که معروف است به بیماری اسکیزوفرنیا استفاده می‌کرد، و دکتر فوربس نتایج درمانی خیلی خوب با بیمارانی که آن بیماری‌ها را داشته‌اند کسب کرده است. او به بیمارانی که داروهای باخ می‌دهد راهنمایی می‌کند که مصرف داروهای شیمیایی مصنوعی را که دیگر پزشکان پیش‌تر به آنان داده‌اند به تدریج کم کرده و سرانجام به کلی ترک کنند. او می‌گوید بیش‌تر این گونه بیماران خود بسیار مشتاقند که از اسارت و اعتیاد داروهای شیمیایی غیر طبیعی که پزشکان معمولاً خیلی ساده و بی‌توجه و اغلب به مقدار بیش از نیاز به اکثر بیماران می‌دهند آزاد شوند زیرا از عوارض جانبی آن‌ها بیزارند و از خطرات مصرف طویل مدت آن‌ها وحشت دارند. آمار دکتر فوربس که در طول سی‌سال گذشته به دقت گردآوری شده نشان می‌دهد که ۷۰ درصد این بیماران با داروهای باخ بهبود می‌یابند؛ با هزینه‌ای کم‌تر از هزینه داروهای شیمیایی غیرطبیعی که پزشکان تجویز می‌کنند.

تجربه یک پزشک انگلیسی در روش دارویی باخ بسیار جالب است. او هنگام مطالعه یک متن چینی کهن متعلق به آیین تائوئیسم روشی خاص در انتخاب و تجویز دارو که تائوئیست‌های چینی اجرا می‌کرده‌اند می‌یابد و تصمیم می‌گیرد آن را با بیمارانش آزمایش کند. شرح او چنین است «ابتدا بیمار را در صندلی راحتی می‌نشانم و مطمئن می‌شوم که او راحت و آرام است. به بیمار راهنمایی می‌کنم چگونه عضلات خود را شل و منبسط کند و به آرامش دست یابد. صندلی خود را نزدیک صندلی او و میز جعبه شیشه‌های داروهای باخ را نزدیک صندلی خود قرار می‌دهم. سپس دست چپ بیمار را با دست راست خود می‌گیرم. خود نیز می‌کوشم در کمال آرامش باشم و به هیچ چیز فکر نکنم و کل ذهن و حواس خود را روی دستانم متمرکز کنم. پس از یکی دو دقیقه سکوت و آرامش احساس نوعی «ارتباط» می‌کنم. آن‌گاه دست چپ خود را درون جعبه داروها فرو می‌کنم و تک به تک ۳۸ داروی باخ را لمس می‌کنم. در تماس با برخی شیشه‌ها نوعی واکنش خاص حس می‌کنم نوعی خارض یا لرزش خفیف که پشت سرم آغاز می‌شود و در همه بدنم می‌گردد. شیشه دارویی را که چنان واکنشی برانگیخته برمی‌دارم و کنار می‌نهم. به این طریق یک یا چند دارو که شمار آن‌ها هیچ گاه از شش بیش‌تر نمی‌شود برگزیده می‌شود. 

چرا روش دارویی باخ مؤثر است؟ 

واقعیت این است که هیچ کس پاسخ آن پرسش را نمی‌داند گرچه فرضیه‌های علمی و شهودی متعدد در شرح این مسئله در مجلات و کتب عرضه شده‌اند. آثار شفابخش داروهای باخ ربطی به تراوش مواد شیمیایی گیاه به درون آب ندارد. بررسی آب‌های داروهای باخ نشان می‌دهد که تفاوت شیمیایی در آبی که برگ و گل گیاه در آن گذاشته شده و چند ساعت در پرتو خورشید قرار گرفته پدید نیامده است. پاسخ مسئله به نظر می‌رسد در انتقال انرژی نادیدنی گیاه به درون آب باشدـ نوعی نفوذ «قدرت گیاه» به درون ملکو‌ل‌های آب. این فرایند به نوعی شبیه روش دارویی هومیوپتی است ولی بر کنار از ترتیب خاص کاهش و رقت فوق‌العاده که آن روش به کار می‌گیرد. دکتر فوربس باور دارد که ماده گیاهی خواص انرژیایی خود را به طریقی هنوز ناشناخته به درون آب انتقال می‌دهد.

روش درمانی دکتر ادوارد باخ  Bach flower remedies

روانپزشک سوئیسی دکتر کارل گوستاویونگ در آخرین کتاب خود انسان و سمبول‌هایش می‌گوید «چون پدیده‌های فراسوی حد ادراک معمولی ما بیشمارند همواره مجبوریم با استفاده از عبارات سمبولیک نگره‌هایی از آن‌ها عرضه کنیم که نه خود به درستی آن‌ها را می‌فهمیم و نه می‌توانیم آن‌ها را برای دیگران توضیح قابل فهم دهیم…

انسان اگر به اندازه کافی هوشمند باشد چاره‌ای ندارد جز پذیرش این واقعیت که هرگز چیزی را کاملاً درک نمی‌کند زیرا ما هنوز ماهیت اساسی ماده و انرژی را به درستی نمی‌شناسیم».

تاثیرات برخی از گیاهان دارویی باخ یا  Bach flower remedies

غافی – شکنجه روحی پشت چهره شاد

آسپن – ترس از چیزهای ناشناخته

راش – عدم تحمل

Centaury – ناتوانی برای گفتن “نه”

Cerato – عدم اعتماد در تصمیم گیری های خود

گیلاس آلو – ترس از ذهن راه دادن

شاه بلوط باد – عدم از اشتباهات یاد

ChicoryChicory – خودخواه، عشق ملکی

قلمتس – رویای آینده بدون کار در حال حاضر

خرچنگ اپل – درمان پاکسازی، همچنین برای خود نفرت

علم – تحت الشعاع مسئولیت

کوشاد – دلسرد پس از شکست

سرو کوهی – ناامیدی و یاس

هدر – خود centredness و خود نگرانی

HollyHolly – نفرت، حسادت و حسادت

پیچ امین الدوله – زندگی در گذشته

ممرز – خستگی در فکر انجام کاری

امپاتیانس – بی صبری

کاج اروپایی – عدم اعتماد به نفس

Mimulus – ترس از چیزهای شناخته شده

خردل – دل تنگی های عمیق بدون هیچ دلیل

OakOak – اهسته که نگه می دارد که گذشته از نقطه خستگی

زیتون – خستگی زیر تلاش ذهنی یا فیزیکی

کاج – گناه

قرمز بلوطی – بیش از نگرانی برای رفاه عزیزان

راک رز – ترور و وحشت

راک آب – انکار نفس، سفتی و خود سرکوب

Scleranthus – عدم توانایی در بین گزینه های را انتخاب کنید

ستاره BethlehemStar بیت لحم – شوک

شیرین شاه بلوط – اضطراب افراطی، هنگامی که همه چیز را سعی شده است و هیچ سمت چپ نور وجود دارد

گل شاه پسند – بیش از اشتیاق

واین – تسلط و عدم انعطاف

گردو – حفاظت از تغییر و ناخواسته تحت تاثیر قرار

بنفش آب – آرام اعتماد به نفس منجر به انزوا

سفید شاه بلوط – افکار ناخواسته و استدلال ذهنی

وحشی OatWild جو – عدم اطمینان بیش از جهت فرد در زندگی

وحشی رز – دست خوش پیشامد میشه، استعفا، بی تفاوتی

بید – خود و ترحم و خشم

دکتر ادوارد باخ  Bach flower remedies

————————————————–

این دوره “دکتر ادوارد باخ  Bach flower remedies “ در ۲۰ ساعت در تجسم خلاق برگذار می گردد

گل های دارویی باخ را می توانید از همین مرکز تهیه کنید

 چهت هر گونه هماهنگی و شرکت در دوره با مرکز ۸۸۳۰۲۵۲۳ تماس بگیرید

نوشته های مرتبط:

دوره طب انرژی

  دوره طب انرژی دوره طب انرژی در ۵ جلسه...

دوره انرژی درمانی پرانیک هیلینگ Pranic Healing

دوره انرژی درمانی پرانیک هیلینگ Pranic Healing

دوره تجسم خلاق

دوره تجسم خلاق دوره تجسم خلاق یک روش کاربردی و...

Theme Settings